Dette er en treårig satsning som omfatter skoleårene 2024/2025, 2025/2026 og 2026/2027. Med i satsninga er alle kommunens skoler og barnehager, kulturavdelinga og familiens hus. I tillegg får det frivillige Fauske tilbud om å delta på kompetanseheving.
Det overordnede målet med satsninga på modellen er at barn og unge i Fauske kommune skal oppleve et trygt og godt oppvekstmiljø, hvor de de voksne tar ansvar for å fremme fellesskap hvor alle barn og unge kan delta og få opplevelse av å høre til og få en positiv plass i fellesskapet. For å få til dette, må hele oppvekstsektoren i Fauske kommune, med barnehager, skoler, fritidsorganisasjoner og aktuelle støttesystemer, sette seg inn i tankegangen til Omnimodellen og ta i bruk de systemene og verktøyene som er tilgjengelig. Målet er at det skal jobbes systematisk og forskningsbasert med utgangspunkt i ståstedet vi til enhver tid har.
Omnimodellen er ikke et program, men et tankesett med verktøy for å få til et systematisk, kontinuerlig og målrettet arbeid for å gi barn og unge et trygt og godt oppvekstmiljø. Den skal hjelpe oss til å se, forstå og jobbe med det komplekse sosiale systemet rundt barn og unge.
Modellen har fire hovedområder:
- Forståelse: Hjelp til å forstå hvordan kulturen i et oppvekstmiljø virker og påvirker. Hva er det som skjer i en gruppe når det oppstår normbrytende atferd, uønsket atferd og mobbeatferd?
- Regelverk: Hjelp til å forstå regelverket som ligger til grunn for barn og unges rett til å ha trygge og gode barnehage-, skole- og oppvekstmiljø.
- Handlinger: Hjelp til å skape felles forståelse, strategier og handlinger i arbeidet med trygge og gode barnehage-, skole- og oppvekstmiljø.
- Voksenrollen: Hjelp til å forstå hvordan voksenrollen påvirker barn og unges rett til trygge og gode barnehage-, skole- og oppvekstmiljø.