- Fontenen er et flott blikkfang både for innbyggerne i kommunen og for besøkende fra inn- og utland. Ikke bare bidrar den til trivsel og glede - på mange måter er den også et symbol på vannets kraft, liv, positive ringvirkninger og på Fauske som vertskommune for Nord-Norges største vannkraftprodusent. SKS ønsker derfor å bidra til at fontenen igjen settes i drift til glede for alle som bor i og som gjester Fauske by i løpet av sommerhalvåret, sier Andreas Opheim, leder for samfunn og bærekraft i SKS.
Kostnaden for å sette i stand fontena var stipulert til kr. 131 500. SKS så dette og tok kontakt med Fauske kommune.
- Fauske kommune har et godt og engasjert næringsliv som virkelig vil få byen til å skinne. Jeg må rette en stor takk til SKS som hjelper oss med å få det flott i sentrum. Fontena er med på å skape et sentrum hvor folk trives, sier ordfører Marlen Rendall Berg.
Hun kan fortelle at fontena nå blir reparert og kommer i drift i løpet av juni. Etter sesongen skal noen deler byttes. Grunnen til at de ikke byttes nå er lang leveringstid. Det er spesialdeler som sendes fra USA.
- Vi er en arrangørby med mange flotte arrangementer gjennom sommeren. I år blir det også Arctic Race of Norway og vi håper at fontena er med på å gi både de som er tilstede og de som ser på TV et ekstra godt inntrykk av Fauske, sier ordføreren.
Fontena kom i drift sommeren 2015. Etter dette har den vært skadet flere ganger. Etter sesongen i 2020 ble den knekt i to og tatt opp for reparasjoner. Vinteren 2023 ble den igjen skadet da en båt kjørte på den. Etter det har den vært et etterlengtet syn i Fauske sentrum.